Комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №4 "Чайка" комбінованого типу із спеціалізацією по розвиваючому навчанню

   





Організація харчування

Постанова Кабінету Міністрів України  від 24.03.2021   №  305 

http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/KP210305.html

 

   Організація харчування

в комунальному закладі дошкільної освіти  

 (яслах – садку) № 4 «Чайка»

у  2021 році

        

       Організація харчування дітей у закладі дошкільної освіти здійснюється у відповідності до Закону України «Про дошкільну освіту» (ст. 35. Організація харчування дітей у дошкільному навчальному закладі), чинного Статуту закладу та з урахуванням постанови Кабміну України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», за № 1591 від 22.11.2004, Наказу МОЗ і МОН України за № 242/329 від 01.06.2005 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах».

        У зв’язку з тим, що з 01.09.2021 чинності набере постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм та Порядку організації  харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» від 24.03.2021 № 305, то потрібно опанувати новий нормативний документ, переорієнтуватися на нові порядок та норми, запровадити їх. Безпечність, якість, різноманітність, калорійність, енергетична та поживна цінності – ось ключові слова в організації харчування по – новому.

       Згідно наказу по закладу створили робочу групу з впровадження норм та Порядку організації харчування, затверджених постановою КМУ від 24.03.2021 № 305. Метою стала організація роботи фахівців закладу щодо своєчасного виконання нових норм, якісного та безпечного харчування дітей.

       Протягом року велика увага приділялась процесу організації харчування в дошкільному закладі, а саме: відпрацюванню режиму й графіка харчування дітей;  прийому продовольчої продукції гарантованої якості;  збереженню та дотриманню термінів реалізації продуктів; дотриманню технології приготування їжі; складанню перспективного меню; організації збалансованого харчування у відповідності з натуральними та грошовими нормами.  Відповідальними особами вчасно подавалась заявка-замовлення на постачання харчових продуктів і продовольчої сировини в залежності від кількості дітей в дошкільному закладі та затверджених норм харчування. У дошкільному закладі встановлено 3-х разове харчування. Вартість харчування однієї дитини в день складала у 2020/21 роках: ясельні  групи – 23,75 гривень,  дошкільні - 28,75  гривень, з  яких 60%  сплачували батьки. Діти з малозабезпечених сімей, під опікою та інваліди харчувались за рахунок бюджетних коштів. 50 % від батьківської плати за харчування сплачували  батьки  багатодітних сімей та діти учасників АТО.  Харчування дітей пільгового контингенту профінансовано своєчасно за рахунок бюджетних коштів.  Добовий харчовий раціон складався із наявного набору продуктів відповідно до вимог постанови Кабміну України від 22.11.2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах». Комісією з бракеражу продуктів харчування приймались якісні продукти, випадків завозу продуктів без супроводжуючих документів не зафіксовано. Аналіз виконання норм харчування за 2020  рік показав, що наближено до100% виконані  норми з хліба пшеничного (100%), борошна (89%), круп (98%), масла вершкового (99%), сиру кисломолочного (91%), м’яса (89%), цукру (97%), картоплі (95%), томатної пасти (100%), кавового напою (100%), солі (100%), чаю (100%). Не в повному обсязі виконано норми з інших продуктів, зокрема, овочі (62%), фрукти свіжі (19%),  яйце (76%), молоко (47%), сир твердий (79%), сметана (69%), риба (74%). Слід зауважити, що в порівнянні з 2020 роком показники збільшились з 82,8% на 84,5% (на 1,7%) . Причина неповного виконання норм харчування полягає в  недостатньому фінансуванні.

     Харчоблок забезпечений достатньою кількістю справного технологічного і холодильного обладнання, кухонним та столовим посудом, миючими і дезінфікуючими засобами, інвентарем, санітарним і спеціальним одягом.

Харчоблок забезпечений системою водонагріву з проточною водою. В дошкільному закладі організовано дієтичне харчування дітей. Документація щодо організації харчування дітей в дошкільному закладі ведеться сестрою медичною старшою відповідно до Інструкції харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (Наказ МОН України та МОЗ України від 17.04.2006 за № 298/227). Директором Нелюбіною Ю.Є.  здійснюється щоденний контроль за роботою харчоблоку щодо дотримання технології приготування їжі, виходу та якості страв; ведення документації з питань харчування; забезпеченість обладнанням, посудом, кухонним інвентарем, спецодягом; маркуванням та використанням за призначенням; якістю продуктів харчування при отриманні з бази; ведення документації з питань харчування; забезпеченістю миючими, дезінфікуючими засобами; дотриманням вимог щодо зберігання продуктів харчування; санітарно-гігієнічного стану харчоблоку та допоміжних приміщень; дотриманням строків реалізації продуктів; товарне сусідство  тощо. Дітям дошкільного закладу прищеплювались культурно-гігієнічні навички прийому їжі, вміння користуватися столовими приборами та індивідуальними серветками. Перед початком прийому їжі сервірувались столи. Діти знають назви страв, володіють навичками культури харчування. В дошкільних групах організовувалось чергування дітей. Діти чергують попарно, згідно графіка чергувань.  В  групах   оформлені   сучасні  куточки   чергових,    наявний ривабливий спеціальний одяг для дітей.  Всі групи повністю забезпечені необхідним посудом, який має належний естетичний вигляд. Вихователем – методистом  Мєліною І.В.  здійснюється  періодичне  спостереження та аналіз стану формування культурно-гігієнічних навичок у дошкільників під час миття рук, прийому їжі, роздягання та одягання дітей .

        Питання організації харчування дітей в ЗДО включались в тематику батьківських зборів, розглядались на  виробничих нарадах, висвітлювались на інформаційних сайтах закладу.